Dotaz: Četl jsem, že je to pes, který miluje rodinu a děti, ale je poměrně ostražitý a ostrý k druhým lidem. Radim
slovo ostražitý znamená - bdělý, pozorný, opatrný,
pyr pes není opatrný a zdrženlivý, naopak je zvědavý, všechno chce vidět, vše očichat a prozkoumat. Bdělý a pozorný je k okolí , stále se zajímá co se kolem něj i v dálce děje,sleduje podezřelé zvuky i pachy, hlídá jestli Vám nehrozí nebezpečí.
Neplatí to vůči lidem, ke všem je kamarádský pokud se jedná o běžné chování lidí. Prakticky to znamená, že při setkání s cizími lidmi se rád seznamuje, nechá se hladit, na výstavách se pyšne postaví při každém prohmatání rozhodčím. Ale v případě ,že proti Vám někdo vztáhne ruku nebo vstoupí na jeho území (zahradu) hrdě zvedne hlavu ,aby působil větší, svým hlubokým štěkotem upozorní na svoji nelibost a pokud nic z toho na útočníka nezabere skočí na něj a povalí jej na zem. Pyr pes velmi dobře vyhodnocuje běžné a podezřelé chování, v naší přítomnosti je všude milý, ve vlaku, v davech lidí i při návštěvách. Ale pokud někdo na nás křičí či rozmachujeme rukama začne štěkat, v případě nutnosti dotyčného povalí . Pokud se útočník uklidní , uklidní se i pes.Když útočník začne se psem bojovat , brání se i pes důraznějším štěkotem či chycením protivníka pouze předními zuby ( jednoduše řečeno je mu proti srsti ublížit člověku,ale usměrnit jej musí, působí to stejně jako u stáda pes štípající ovci,aby ji popohnal žádaným směrem ).
V případě ,že útočník použije zbraň a způsobí psovi bolest , teprve potom se zakousne naplno. Cítí ,že mu jde o život a pokud on nepřežije nebude moci chránit Vás. Takové zakousnutí je silné , většinou se jedná o končetiny. To je také odpověď na slovo ostrý , takový je pes jen ve vyjímečných situacích do kterých byl přinucen. Je mu osobně je to i tak nepříjemné.
Stejně se chová i ve smečce . Pyr pes je rád ve společnosti ostatních psů a každá smečka má svoji hyrearchii. Každý pes ve smečce ví kde je jeho místo . Pokud do smečky zasáhne člověk a naruší postavení jednotlivých psů vzniknou mezi nimi neshody ,které psi řeší hádkami ,aby si opět vydobili své postavení ,které měli před Vaším zásahem. Rozčílení psi útočí nejprve na krk, kde je mnoho hřívy a tudíž ví ,že si vzájemně neublíží, ale vyvolají dostatečně nepříjemný pocit ,aby se podřízený pes stáhl. Pokud v tomto okamžiku nezasáhne člověk, psi opět tolerují své pozice ve smečce a za chvíli si spolu hrají. Říkáme tomu, že se před námi předvádějí, aby ukázali kdo je na své pozici nejblíže k nám. Když odejdeme pryč, hádka ihned ustane. Pokud opět zasáhne člověk, psi se do sebe opravdu pustí a jejich zákus je velmi silný. Roztrhnutí dvou psů od sebe násilím je nesmyslné a pro psy velmi bolestivé, protože při tahu pevný zákus psa způsobí velké tržné rány na mnoho stehů.
Pokud k hádce dvou psů dojde , nejrychleji ji ukončíte ,když odvedete pozornost obou psů, například ostrými zvuky o plech , písknutím či jiným nezvyklým zvukem .Vaše ochrana je pro ně důležitější a oni zbystří co se děje. Došlo-li ke zranění psů, je nutné je ošetřit společně. Když v této situaci ,kdy se jeden ze psů nepodřídil, tyto psy rozdělíte , po jejich návratu k sobě budou opětovně řešit nedokončené postavení ve smečce, když znovu zasáhnete ,zbytečně nastane den, kdy se ze psů stanou rivalové.
V případě pořízení více psů si nejprve prostudujte zákonitosti smečky v přírodě, také jsme na svých začátcích byli nezkušení a zbytečně mezi psi zasahovali , vyvolaná šarvátka byla vždy naší vinou upřednostňováním některého ze psů, od doby kdy respektujeme zvolené pozici jednotli- vých psů ,nemáme mezi psy žádných neshod, všichni žijí na společné zahradě v harmonii, tak jak je to odpradávna.
Dotaz: článek v časopise Pes přítel člověka
Reakce na článek o PHP, moje zkušenosti s jejich soužitím jsou jiné. Navíc se plemeno v posledních letech potýká s bázlivostí
a vyzdvižení agrese a okamžité ochrany patří jiným plemenům , ne tomuto rodinném psu. Článek vyvolal dotazy ohledně ostrosti ,
což je nesmys a jakékoli další potlačení jejich povahy je nežádoucí.
Popis psa není prezentací plemene,pouze setřídění dostupných informací a soukromé postřehy. Mé více jak 20.leté zážitky s plemenem jsou odlišné. Článek komentuje agresivitu ,nespolehlivost psa , okamžitou změnu chování.
Pyr pes je tolerantní při psích hrách a milý k lidem, brání se , jen když je vyprovokován ,předem varuje svým postojem, chováním, napadení je až poslední a výjimečná možnost všude ve světě.
Jsme v Čechách , je na místě prezentovat český chov. Doposud jsem se setkala pouze se třemi agresivními jedinci ( importovaná fena, stále prodávaný pes ,žijící na řetězu a bázlivec, který ve stresových situacích strach obrátil v agresi. Ano, toto je český problém. Bázlivost některých linií. Na 1000 odchovaných jedinců jsou projevy bázlivosti u třetiny z nich. Na vině není plemeno jako takové , ale křížení bázlivých rodičů a nedostatečná socializace v raném věku. Pokud zmínky o agresivitě laiky přímo neodradí, budou hledat štěňata s nevýraznou povahou a dále je tlumit, jen , aby jim z nich nevyrostl zlý pes.
Vzít si ustrašené štěně za mřížemi kotce s domněnkou,že jej předěláte, zde neplatí. Již štěně je obrazem dospělého psa, od počátku je temperamentní ,zvědavé od útlého věku vychované coby rodinný kamarád s brzkým poznáváním okolního světa a Vašich požadavků. Není neovladatelný pes , ale je mnoho hloupých ,které nikdo nevychoval. Pyr pes udělá pro Vás spolehlivě cokoli, co jej Vy naučíte! Pyr pes miluje každou chvilku strávenou se svojí rodinou, těší se z nových věcí, je pyšný na úspěch. Jako jediný v CZ zvítězil v precizní ovladatelnosti dětmi ,, Miss psích miláčků, psi pravidelně vítězí s dětmi v soutěžích ovladatelnosti Juniorhandling i Adulthandling, skládají společenské zkoušky, baví se v Agility, snadno poslouchají i na pouhé posuňky , jsou prospěšní v canisterapii, spolehliví v ochraně objektů. V aktivitách jsou šťastní a hrdí na svoji důležitost.
Pyr psa zlomíte nečinností a oddělením od rodiny, kotec naruší jeho vrozenou schopnost Vás chránit, pes se nudí, cítí se nadbytečný a jeho přirozenost jej dostane z každého uzavření a následně Váš notorický útěkář bude tak dlouho hledat rodinu pro kterou je zase vyjímečný až se jednoho dne nevrátí. Pyr pes se hodí jako rodinný kamarád s volností na zahradě , parťák každodenních aktivit rodiny s pravidelným zaměstnáním i kdyby šlo jen o rituál procházek s poznáváním nového prostředí.
Zavádějící je i statistika věku, v Japonsku je známý PHP ,který se dožil 15 let, bohužel průměrný věk psů v Čechách je 7 let, souvisí to s jejich psychikou. Zdraví, sebevědomí psi se dožívají mnohem více. Torze žaludku je jen výjimečná , vinou majitele. Z nemocí plemeno trápí také rakovina kosti a Adisonova choroba či poškození očí (CMR). Bohužel v poslední době je třeba dát pozor na hluchotu, objevila se v jedné linii, ale při nezodpovědnosti se může šířit.
Srst, kartáčování jednou týdně je teorie. Při takto častém kartáčování pes přichází zbytečně o dlouhé chlupy i krycí podsadu, stejně jako ztrácí na objemu jeho krásná hříva po každé koupeli. Pyr pes může mít znaky na hlavě /přes jedno nebo obě oči/ a znak na kořeni ocasu. Výrazné znaky po těle nemají být větší než dlaň. Nežádoucí jsou červené znaky. Zapovězené zbarvení srsti až ke kořínkům byl nedostatek pouze ve starém standardu. Nový standard plemene platí od roku 2001! Pyr psi jsou povahově nejkrásnější stvoření jaké jsem kdy poznala, chytří, oddaní, spolehliví ve všech situacích, s vynikající pamětí a samostatností ve smutných i veselých chvílích, je to pan pes ve správných rukou.
Dotaz: Dobrý den, rád bych si pořídil pyrenejského horského psa, moc se mi líbí. Ale jeho
popis neodpovídá realitě. Byl jsem se podívat na výstavě , psi byli rozdílní jakoby se jednalo
o více plemen, ale jedno měli společné. Bázlivost. Většina couvla nebo se dokonce rozklepala
jen,když jsem natáhl ruku ,že je pohladím ! Milan
Chcete mít elegantního pyr horského psa na kterého budete pyšní? Správně vybírejte. Zapomeňte na ušetřené peníze z kupní ceny,
nedejte na sliby lepší budoucnosti, použijte při výběru vlastní rozum.
Bohužel v posledních letech povaha pyr psa v Čechách neodpovídá standardu. Mnoho jedinců je bázlivých.
Obnovme společně hlavní myšlenku standardu tohoto úžasného plemene. ,,Výběr při jeho chovu spočívá v hodnocení vlastností hlídače,,.
Tolik citace ze standardu neboli popisu ideálu pyr psa podle ,kterého se řídí chov plemene v celém světě. Standard,to by mělo být první Vaše čtení při výběru štěňátka ne rádoby rady na internetu. (neupravený originál najdete na oficiálních stránkách střešní organizace www.cmku.cz ). Vystrašená zvířata, které majitelé vlečou za sebou na vodítku, ze kterého je nikdy nepustí, protože by ihned utekla do nejbližšího tmavého koutu, klepající se velká hromada chlupů s ocasem hluboko mezi nohama, protože si chrání svoje nejzranitelnější místo, tedy genitálie, stejně tak přikrčený postoj zadních nohou ,aby si v případě ještě většího strachu mohl ihned sednout a chránit si svoje choulostivé místo.na těle,
vystrašený pohled v očích. To není život, to je každodenní boj se svým vlastním strachem. V ojedinělém případě může přerůst i do agresivity pokud se pes ocitne ve složité situaci.
Originál pyr pes má v očích jiskřičky temperamentu, pohled vysokohorského snílka, který se těší na každodenní nové dobrodružství.
Nepořizujte si pyr horského psa pokud pro něj nemáte dostatek času na každodenní lásku, mazlení, výlety ,společné akce s rodinou.
Pokud s ním počítáte jen jako s ozdobou domu či velkým hlídačem se stereotypem v podobě určeného místa na zahradě nebo hůře v kotci
s jednodením kontaktem při podání krmení,nepořizujte si pyr psa.Takový jedinec bude strádat a brzy se stane tulákem při hledání kontaktu
s lidmi,který mu velmi chybí. Pyr pes nemá rád nudu.
Již v minulosti byl proto uvázán na řetězu u stáda,aby vydržel nečinně čekat ,když se kolem nic akčního nedělo. V případě napadení stáda škodnou , spustil štěkot, pastevec jej vypustil. Pes škodnou ať již v podobě vlka či medvěda spolehlivě zahnal, ale při zjištění své volnosti
běžel za prvním hlasem člověka či neznámých ruchem podívat se co se tam děje. Domů se vrátil i za několik dní. Ruku na srdce , dnešní
pyr pes by se po uvolnění z řetězu z místa ani nehnul nebo by ještě v horším případě běžel tryskem schovat se domů. V praktickém životě jej vystraší sebemenší nezvyklý zvuk , rána ,tlestknutí či cokoli neznámého, protože většina z nich se nedostane za bránu zahrady ihned
po splnění povinné podmínky do chovu a to absolvování jedné výstavy. Do chovu stačí i VD nebo-li velmi dobré ocenění z výstavy, které může získat i jedinec ,který se strachy proplazí kruhem. Stejně jako si špatný jedinec může po mnoha výstavách vyjezdit i titul, ke kterému
mimochodem stačí 4 výstavy. chovný jedinec
V chovu jsou i pěkní jedinci ať již s výstavami nebo bez nich, kteří se také bojí , ne dědičně ,ale špatnou nebo nedostatečnou socializací.
Při výběru štěňátka trvejte na tom, aby jste si mohli pohladit i matku případně otce štěňat ,ale ne za mřížemi kotce ( pyr pes v kotci z takové
stanice rovnou odejděte, zvláště jestli se jedná o malý kotec s uzavřenými stěnami i střechou nebo vysokým plotem. To je jasná známka
oho jak nešťastný pes utíká a majitel provedl proti opatření. Nemyslete si ,že se musí jednat o velké stanice je to i naopak i majitel jedné feny dokáže ,,kotcový odchov,, aby mu štěňata nezničila zahradu, kytky apod. Nespokojte se ani se psem na vodítku. V prostoru uzavřené zahrady
není důvod ,aby jste si nemohli pohrát s pyr psem na volno, pokud má správné vlastnosti. Je pravdou ,že některé feny mohou být háklivé na přítomnost návštěvy mezi jejími štěňaty, ale to se týká především období do maximálně 3 týdnů věku,kdy jsou štěňata na matce závislá.
V čase odběru ,kdy matka již většinou ani nekojí a štěňata by měla být již odstavená, je fena ráda ,že si od štěňat odpočine a již se jim spíše vyhýbá než je urputně chránit před návštěvami. Všímejte si každého detailu jak se dospělý pes chová kolem Vás , jak reaguje na různé zvuky,
na svého majitele, podobně se bude chovat i Vaše budoucí štěně.
Štěňata se učí od svojí matky, napodobují její chování. Pokud se matka bojí, štěňata to považují za přirozené a jsou také lekavá. Podobné je
to pokud se bojí pes, otec vrhu, jen se to projeví později, při druhé socializaci štěněte. Informace o otci jsou také důležité. Požádejte majiteli
o možnost si prohlédnout chování rodiče štěňat i mimo známé prostředí vlastní zahrady, například malou procházkou při které se můžete
ptát na všechny otázky ,které jste si připravili a sledovat chování jedince i mimo známý prostor. V případě nejistoty dospěláka ,dál mezi
štěňaty ani nevybírejte . Kde majitel nezvládl připravit na reálný život vlastního psa ,kterého má několik let , nečekejte ,že umí nebo měl čas socializovat smečku štěňátek.
Pokud je rodič v pohodě ,otestujte si štěňátka.
Celkově vrh štěňat může působit vyrovnaně, protože znáte to v množství je síla a tak i labilní štěně ve svém známém prostředí se sourozenci
za zády se chová odhodlaně. Vy si vybíráte člena rodiny na mnoho let ,proto máte právo na podrobný výběr štěněte.
V dnešní situaci chovu je prvořadá povaha. Požádejte majitele, aby Vámi vybrané štěně oddělil od ostatních sourozenců a sledujte jeho
chování.
I bez opory ostatních je pyr štěně nadále své, zvědavé a veselé.
Nabídněte mu Vámi přivezenou hračku jejíž pach nezná, například přetahovací uzel a sledujte jeho chování.
Zjistěte reakce štěněte mimo známé prostředí, stačí za branou zahrady , na polní cestě či bezpečném místě bez aut.
Zdravé ,sebevědomé štěně se bude i v cizím ,klidném prostředí chovat stejně.
Nevšímejte si výmluv a slibů majitele, že až štěně povyroste bude lepší ,odvážnější. Zapojte vlastní rozum.
ustrašená štěňata se neustále krčí, uhýbají i pohledem naopak spokojené štěně má zvídavý pohled a nabité svým
jakoby koukají do prázdna, jsou k politování sebevědomím se snaží působit větší
První socializace štěněte je ukončena v 8. mém ,maximálně 9. týdnu věku. Takže pokud je štěně v tomto čase nejisté , je to trvalé,
správná socializace ve druhé fázi může tyto projevy pouze zmírnit.
V tomto bodě prozřetelně světová organizace FCI stanovila odběr štěňat v 50 .dnech věku štěněte. Je to z důvodu možnosti zásahu
nového majitele do první socializace štěněte, kdy při včasném odběru máte ještě pár dní na nápravu nedostatečné socializace a
seznámení štěněte se skutečnou realitou.
Bohužel dalším neduhem v chovu je nedostatečná velikosti štěňat a proto, někteří předávají štěňata až v pozdějším věku,aby
dosáhla alespoň minimální váhy při odběru, tedy 7 kg na úkor psychického rozvoje v nové rodině.
Druhá fáze socializace při které je možné správným rozvojem vědomostí štěněte sformovat jeho povahu končí v období puberty ,
tedy kolem 6 měsíce věku.
Proto nedejte na řeči, že ,když si domů přivezete malé štěně ,máte jej nečinně ponechat na zahradě ,dokud si u Vás nezvykne,
nevyroste ,že nemůže na procházky apod. nesmysly. To jsou jen pohádky od majitelů,aby oddálili projevy skutečné povahy štěněte
a Vy jste si zatím na štěně zvykli a nechtěli jej vrátit.
Pokud máte doma štěně po zdravých rodičích, pravidelně naočkovaných , štěně bylo matkou kojeno a ještě ve stanici správně očkováno,
je imunitně chráněno a může mezi lidi a poznávat nové situace. Pouze buďte obezřetní při setkání s neznámými psy ,kde nemáte jistotu
zda jsou očkovaní. Rovněž vstup do psí školky je podmíněn očkováním vztekliny, které je účinné nejprve ve 3 měsících. což také souvisí se schopností štěněte plně vnímat, kdy přesnější povely by jste po něm měli žádat až v tomto období. Ale připravovat pro štěně každý den nové
a nové situace, střídat místa procházek, přepravy, her je nutné od prvních dnů u Vás,sami uvidíte jak se štěně těší na každý nový den,novou událost. Jen štěně ,které nabírá nové poznatky, zkušenosti se stává chytrým, rozvíjí svůj mozek. Hloupé štěně Vás ani nemůže poslechnout
na základní přivolání , protože nechápe co po něm chcete.
a tak v čase puberty, tedy kolem půl roku věku se hloupé či bázlivé štěně naplno projeví svým pohledem na svět. Vy budete zoufalí, jak
bázlivého psa máte na dvoře.
zde na foto přikrčení zadních končetin s ocasem hluboko pod břichem působí jako přeúhlení zadních končetin , přední lokty
jsou vytočené ven, pes je připraven ihned zalehnout, když se někdo přiblíží.
Pokud to není Váš případ a našli jste pohodové rodiče i štěňata ilustrační fotografie Vám pomohou odhalit běžné vady.
Zde nezáleží na jménech psů, ale prezentaci vady, která je na foto zachycena. Prezentace plemene by měla být na vyšší úrovni, tato
fota jsou zveřejněna někdy z neznalosti vady, jindy proto ,že lepší foto ani nelze pořídit, protože bázlivý pes se lépe nepostaví,
depigment u štěňat či dospělých je viditelný,rovněž špatné postavení končetin je v každé situaci patrné
-
přeúhlení , strmá záď,vliv dysplazie, ocas mezi nohami strmé postavení končetin, kapří záda
prohnutá záda,přestavěná záď správné rovné postavení končetin ,rovná záda
Další vada v chovu , kravský postoj neboli ,,rozjeté zadní nohy.
rozbíhavý postoj
Druhá citaci standardu ,,při pohledu ze zadu jsou pánevní končetiny postaveny kolmo k zemi,,.
Správný postoj
Tímo by jste se měli sami řídit a při odběru štěněte si prohlédnout postavení zadních končetin.
rozbíhavý postoj zadních končetin
přeúhlení končetin je možné neustálým přikrčením ze strachu nebo dědičností po rodičích
.
Pokud má štěně špatný postoj již při odběru ,bude mít problémy i v dospělosti. Vždy je špatný postoj vlivem dědičnosti, nevhodné
stravy, prostředím , ale mnohdy i vady růstu ať již dysplazie nebo postižení kolen.
Každé zdravé štěně má v čase odběru rovné zadní nohy. Proto nedejte na řeči, že postoj se upravuje až věkem. Sám od sebe jistě ne.
Projevy můžete zmírnit finančně nákladnými přípravky, přesto si buďte jistí, že podobné problémy budete mít u Vašich vlastních štěňat.
Dědičnost je věda, oklamat se nedá.
Stejné je to s depigmentací neboli chybějícím pigmentem v čase 7 týdnů. V tomto věku každé štěně může mít hotový pigment,
dvě stejně stará štěňata
chybějící pigment na čenichu a pyscích správný sytý pigment očních víček i čenichu
tedy černá oční víčka, černý čenich, tmavé pysky. Pouze u bíle narozených jedinců nebo jedinců,kteří se narodili bez znaků kolem
očí, se pigment očních víček může dotahovat pomaleji a takové štěně může dotáhnout pigment kolem 3 měsíce ,ale také nemusí.
stejná fenka po letech,
chybějící pigment očních víček u štěněte a v dospělosti , vada vůči standardu plemene
Vada může zůstat trvalou a jedinec bude vyloučen z chovu i výstav. Proto se vyvarujte inzerátů s popisem budoucích šampionů pro chov doplněných fotografiemi štěňat s chybějícími skrvrnami pigmentu, navzájem se to vylučuje. Ať již se štěně narodilo bílé či nikoli, nos má
při odběru černý (mimo vnitřních nosních dírek které se občas dotahují později). Proto by tento chybějící pigment měl být ve smlouvě
označen za vadu s možností státi se trvalou a tedy vylučující. Opět pokud takové štěně použijete v chovu , nastanou problémy i Vám ,
kdy i potomci budou bez pigmentu.
pevná černá oční víčka s krásnýma očima -správně zapadlé oči, povolené spodní lemování, viditelné třetí víčko 3 vady
V poradně si nevymýšlíme problémy, ale odpovídáme na konkrétní dotazy majitelů,
abychom pomohli jejich psům.
Naším cílem není řešit jakékoli lidské vztahy,závist,pomluvy,proto není důvod uvádět
celá jména majitelů a navíc by to bylo také v rozporu se zákonem o osobních datech.
Ale p. Filipová je osobou veřejnou pro chovatele, takže činím výjimku.
Majitelka katalánské fenky operované na poškození kolen adresovala stížnost
poradci chovu a zaslala nám její odpověď, ke které se máme vyjádřit.
Vážená paní,
jsem moc ráda, že jste se ozvala, protože je to pro mne velice důležitá informace.
V čem? Neověřila si fakta , a sama vědomě chová na liniích s postižením PL. Bohužel je to opravdu dědičná vada a takoví jedinci se vylučují z chovu.
Luxace pately není jen dědičná vada, toto postižení se dělí na vrozené a traumatické.
U žádného plemene pro které ona vypisuje dokumentaci není postižení PL vylučující
z chovu, ale mělo by být toto vyšetření předepsané.
U katalánského ovčáka je povinné vyšetření DKK, ale luxace patelly zatím
ne. Je známo, že luxace patelly postihuje spíše menší plemena, u větších
plemen to není tak časté.
Není pravda, že PL více postihuje malá plemena. Co je vlastně PL.
Luxace pately (vykloubení čéšky) je relativně časté onemocnění kolenního kloubu psů.
Je typické anatomickými změnami pánevní končetiny, které vedou následně ke změně polohy čéšky
do abnormální pozice. Patela (čéška) je oválná kost umístěná uvnitř kolenního kloubu, kde je volně
skloubená se stehenní kostí – není s ní srostlá. Patela leží ve žlábku ve spodní části stehenní kosti a
z obou stran je zajištěna kostními hřebeny, které zabraňují jejímu vykloubení.
Shora se na patelu upíná čtyřhlavý stehenní sval, zdola patelární vaz, který končí na hřebeni holenní kosti;
celý kloub je obklopen kloubním pouzdrem. Všechny tyto struktury zajišťují fixaci pately v anatomické pozici.
To ovšem platí jen v případě ,že jsou normálně vyvinuté a nepoškozené např. úrazem, přetížením.
Postižení se vyskytuje u jakýchkoli velikostních rázů, u malých plemen jde více o postižení vnitřní strany,
kdežto u velkých plemen o postižení vnější.,, citace z odborných studií,,.
I když mají oba rodiče Enynky DKK 0/0, nezaručuje to, že potomci budou určitě zdraví.
U zdravých rodičů je nejvyšší předpoklad ,že potomci budou zdraví.
Pro zdravá kolena, hraje důležitou roli i stav kyčlí. Oba rodiče katalánské feny, tedy
pes Virko du Vanil des Artses je HD 0/0,PL 0/0, matka Délvidéki Pásztor Aura,HD 0/0, PL 0/0.
Každopádně je to pro mě varovný signál, že se u těchto chovných jedinců objevila dědičná
vada (musím brát v potaz oba dva).
Žádný z našich psů nemá dědičnou vadu, oba jsou zdraví, vyšetření HD 0/0,PL 0/0.
Je hezké, že chovatelé mají snahu dovézt nové plemeno a začít chov, ale také by si měli ověřit,
že pes pochází ze zdravého odchovu.
p. Filipová nemá žádné právo pomlouvat zahraniční chovatele a jejich dlouholetý ,zdravý chov.
Jedná se o zkušené chovatele,kteří mají výborné výsledky v chovu, mnoho úspěšných představitelů
plemene ať již je to linie matky z CHS s mezinárodním rozhodčím nebo linie otce od zástupkyně pro
plemeno v celé Francii, která chová Katalány přes 20 let. Dluží chovatelům omluvu.
Naše Katalány jsmezvažovali velmi dlouho, prověřovali jedince a dodnes nemáme žádné informace
o výskytu dědičné PL u tohoto plemene. Spolupracujeme s Maďarskem, Německem, Španělskem a
Francií. Jediný případ PL byl zaznamenán ve Španělsku ,diagnostikován ve vyšším věku ,
původ traumatický. Fena o nízké hmotnosti, bez řádného osvalení.
Chov KO je volný, tzn.,že majitel feny si může sám navrhnout krycího psa.
Volný chov KO, naši pesani mají k dispozici celou zahradu, takže jsou volní, ale jejich chov je
čistokrevná plemenitba.
Rozdělení Patela Luxation - traumatická
Luxaci pately lze rozdělit podle příčiny vzniku a to na traumatickou a vrozenou.
Traumatická luxace pately je způsobena zraněním, u psů jsou to zejména autoúrazy, pády z výšky
a rvačky, kdy dochází k mechanickému poškození tkání, které patelu fixují v anatomické pozici.
Tento druh luxace nemá plemennou ani věkovou predispozici, frekvence výskytu je výrazně nižší,
než u luxace vrozené. U psů závodně trénujících napříkl. Dog fresbee nebo Agility je více případů,
projevující se po delším čase, po jednom či dvou letech věku, nebo až v seniorském .
,, citace z odborných studií,,
Katalánská fenka Enny je na spodní hranici hmotnosti plemene, od počátku trénována v mnoha
různých sportech, náročných na zatížení kloubů a vazů. Jsme vždy rádi,když má štěně každodenní
využití se svojí rodinou,ale v tomto případě jsme přesvědčeni ,že se jedná o traumatické postižení,
jak z hlediska dostupných informací o fence (ako je bezproblémové zvládnutí každodenních sportů),
kulhání se projevilo až po téměř dvouletém tréninku, tak dle zdravých liniích i po konzultacích
s odborníky a zkušenějšími chovateli tohoto plemene než jsme my. Víme ,že majitelé fenku velmi
milují a dělají pro ni všechno, ale toto plemeno je natolik hyperaktivní , že ani únavu na sobě nedá znát.
Je v zájmu každého seriózního chovatele odchovávat jen zdravé potomky.
To ano. Tak proč nemá vyšetřeného žádného ze svých pyrenejských horských psů,přesto ,
že pocházejí ze zatížené linie PL?
Proč omlouvá použití svého dysplazijního jedince v chovu zveřejněním článku o nesmyslném
usmrcení 100-vky mladých zvířat, pro zjištění, že mrtvé zvíře je zdravé!
Je to odporné a nechápu jak chovatel může propagovat smrt štěňat.
Vrozená
Vrozená luxace čéšky je podmíněná geneticky, tzn. predispozice k tomuto onemocnění se dědí a
postižení jedinci by v žádném případě neměli být používáni k dalšímu chovu.
Anatomické deformity
Při vrozené luxaci pately vznikají v průběhu růstu psa na pánevní končetině anatomické deformity,
které v konečném důsledku vedou právě k tomuto onemocnění.
Zdálo by se, že tyto deformity postihují pouze kolenní kloub, ale není tomu tak.
Důležitá je i stavba kloubu kyčelního, který má zásadní vliv na úhlení celé pánevní končetiny.
Příliš velký nebo naopak příliš malý úhel mezi krčkem a tělem kosti stehenní a vnější nebo vnitřní
prohnutí těla kosti stehenní jsou nejčastější příčiny následných změn v samotné kolenním kloubu.
Zde potom pozorujeme abnormální vnitřní nebo vnější rotaci dolní části kosti stehenní a horní části
kosti holenní,zejména holenního hrbolu, na který se upíná čéškový vaz.. V těžkých případech je málo
nebo není vůbec vyvinutý žlábek stehenní kosti, ve kterém patela za normálních podmínek „sedí“.
Změny na kostech jsou tedy nejdůležitější pro vznik vrozené luxace pately, následně se vyvíjejí změny
na měkkých tkáních, zejména na kloubním pouzdru.,,citace z odborných studií,, .
To znamená,že vyšetření dysplazie je také důležité, proto by měl být na PL vyšetřen minimálně každý
pes ,s dysplazií.
Když má pes pozitivní dysplazii (DKK neboli HD) , majitel nechá udělat DLK neboli ED ( vyšetření lokte).
Výsledek byl vždy 0/0 a tímto matou nové majitele, že pes je zdravý. Ale zdravé přední končetiny,
nezmírní postižení zadních.
Je potřeba se zaměřit především na odstranění opravdu se vyskytujících vad v chovu a provádět ta
zdravotní vyšetření,která jsou konkrétně potřebná. Osobně se domnívám, že někteří psi používaní
v českém chovu jsou pozitivní, nemají vyšetření nebo v horším případě majitelé o postižení vědí
a tuto informaci tají. Vyšetření specialistou je jednoduché, bez narkózy.
Je pravý čas, povznést plemeno v jeho eleganci i zdraví.
Prověřit v chovu výskyt nemocí, postižení Pately luxation, dysplazie, vyskytla se i závažná hluchota,
dále myopatie (onemocnění postihující strukturu kosterních svalů, příznaky slabost,bolesti,skleslost),
dále Addisonova nemoc (postihující především mladé feny kolem 2 roku věku, příznaky nižší váha,
zvýšená žízeň, tmavá stolice). V zahraničí je u plemene také podchycena epilepsie či choroby srdce.
V Čechách je navíc výskyt postižení štítné žlázy, možná také proto ,že jednou z příčin může být i
nahromaděný stres, bohužel je až k pláči kolik je v Čechách v plemeni bázlivých jedinců.
V zahraničí sami chovatelé jsou pyšní na své zdravotní výsledky, ale také se vzájemně informují o
výskytu vad pro zmapování linií , aby se jim na příště mohli společně vyhnout ,ale zároveň neublížili
tam ,kde jde o ojedinělý případ. Kluby jim pomáhají při zjištění zda se jedná o traumatické postižení
nebo o větší dědičný výskyt.
Jak může být postižení na základě dědičnosti, tak může být v ojedinělých případech získané, stejně tak
může být sekundární po rychlém vysazení léků, např.hormonů, její příčinou může být i nádor, myopatie
může být i následkem úrazu, dlouhodobé zátěže.
Proto je důležité co nejvíce informací a neodsuzovat ojedinělé případy,které s dědičností nemusejí
souviset, ale vyhnout se liniím s širším postižením, aby štěňata měla co největší šanci narodit se zdravá.
Skutečná dědičnost
Fena Avalon porodila vrhy s postiženými jedinci PL, např. vrh ,,C,, nar. 8 štěňat, 5 z nich s postižením PL.
pes Caboche v.d.Festwiese, po několika operacích byl utracen
Její sestra Chiwa,HD C,(stejní rodiče), porodila vrh štěňat mezi nimi také psa Apoll, následně otec vrhu
A i B Almanach v Čechách,např. Alisa Mountain Almanach,HD C. Fena Alisa byla nakryta psem Aaron,
jeho otec je Cara Ben z postiženého vrhu Avalon v.d.Pyrenaen
Narodil se vrh C Almanach (11 štěňat). Z tohoto vrhu ,,C,, byla do půl roku operována tři štěňata
na postižení PL. Postižení bylo zjištěno i u dalších sourozenců v zahraničí.
V CZ odchovala fena Celine Mountain Almanach,HD C, a to tři vrhy se psem Artuche,HD C.
( Celine je dcera Alisy Mountain Almanach , tedy sestry psa Artuche Mountain Almanach).
Dále byl v Čechách v chovu použit pes Cyro Mountain Almanach (11 vrhů). Potomci nebyli vyšetřeni.
V zahraničí se ve vrhu jeho bratra narodilo 11 štěňat, z toho 7 postižených PL.
V Maďarsku se narodil vrh štěňat po českém psu, kdy štěňata byla následně utracena v útlém věku,
protože neměla vyvinuté kolena. Ano, dle stupně postižení ,se PL může projevit již ve vrhu u feny
nebo do tří,čtyř měsíců věku. Nepodceňujte skleslost štěněte, špatné vstávání, rychlou únavu.
Mimo jiné špatný postoj štěněte může být prvotním signálem postižení PL,
dvě stejně stará štěňata
Rozbíhavý postoj,vytočené loktysprávné postavení všech končetin
nahrbená záda,tzv.kapří hřbet vyzývá ke kontrole dysplazie.
Kapří hřbet,našponované nohy,pes chodí po špičkáchsprávná rovná záda
V zahraničí kluby garantují ,že jejich členové odchovávají jen na zdravých ,vyšetřených jedincích,
Spolupracují i s výzkumnými ústavy, kam odesílají vzorky krve postižených jedinců pro
podchycení zatížených linií. Bohužel u nás je to hudba budoucnosti.
DOTAZ:HLÍDÁNÍ
Dobrý den,
Můžete mi dát adresu ,kde je možné vidět Vaše psy při hlídání ? Máme 3 letého pyrenejského psa, tedy podle knih
již dospělého psa ,ale stále se všeho bojí. O hlídání nemůže být vůbec řeč. Chovatelka nám tvrdila,
že se to zlepší až dospěje. Po setkání i s jinými psy již nevěřím,že toto plemeno umí hlídat. Děkuji Mirka
Paní Mirko,
Adresu pracovišť Vám dát nemohu, zakazují nám to nejen interní předpisy ,ale také tím chráníme naše pesany .
Na webových stránkách se o našich pesanech dočtete vše z jejich života, máme radost ,když je lidé poznávají na výstavách,
ale na pracovišti by to psy mátlo při hlídání, kdyby na ně kolemjdoucí volali jejich jmény.
Třetím faktorem proti je závist druhých, která ublížila již několika našim pesanům.
Naše stanice je pod neustálým monitorovacím systémem , tam jsou pesani v bezpečí, ale hlídané objekty jsou mnohdy
zabezpečeny jen základními moduly.
Jak se můžete dočíst níže nebo v rubrice psí nebe o několik pesanů jsme bohužel za 22 let služby krutě přišli.
Posledním zraněným hlídačem je fena Prue. Do služby nastoupila již v 6 měsících. Po pár dnech ji zloději postřelili brokovnicí ve stavební hale. Fenka útok naštěstí přežila , rychle se zotavila i z operace. Za to psychicky toto zklamání lidmi dost těžce nese.
Celé dva měsíce trvalo než fena opět v klidu, beze strachu prošla městem mezi lidmi. Dnes půl roku po napadení se již zase
chová sebejistě ,ale jen na volném prostranství.
Uzavřené prostory, haly, budovy, přístřešky jí ještě vadí. To chce ještě čas.
Horší je to u štěněte. Pokud se špatnost stane psu, který již má svého člověka ,kterému plně důvěřuje, kterého miluje a je mu plně oddaný, potom se špatný zážitek dá natolik odbourat,že pes se po určitém čase opět chová sebejistě. (v případě ,že se situace neopakuje, nebo ,že jej člověk ve strachu nepodporuje ) například dost častá chyba majitelů je mýtus strachu z bouřky.
Majitel se dočte ,že každý pes se bojí bouřky a tak ,když začne pršet a hřmět ihned psa vezme domů a uklidňuje jej. Pes vycítí
strach a ochranu člověkem a jakmile příště začne pršet domáhá se vstupu do domu. To je vypěstovaný strach.
Ale zpět ke štěněti. Pokud se štěně bojí vrozeně , výchovou své bázlivé matky,feny nebo tím ,že je hloupé, nesocializované a ještě nemá oporu v pevném vztahu se svojí novou rodinu, strach nezmizí , naopak se upevní, pokud jej nová rodina bude omlouvat a chránit. Pokud se štěně bálo již při příchodu k Vám ,dospělostí se nic nezmění.
Pomoc musíte vyhledat hned při prvních příznacích,například ve psí školce.
A co se týká hlídání , dali jste Vy hned v začátku štěněti najevo , kde je prostor, zahrada , dům ,který by měl hlídat? Kam cizí nesmí. Kde na psa saháte jen Vy ,žádné návštěvy. Nemůžete po psovi chtít něco co jste jej nenaučili. Pokud roztomilé štěně hladil každý příchozí na procházce i u Vás doma , štěně neví ,kde má hlídat a proč, je zmatené a ani vrozené instinkty hlídacího psa nemůže použít.
Bouda nebo hory?
Dobrý den. Chtěla bych poradit. Od léta máme fenku PHP, v dubnu jí bude rok. Máme ji na dvoře, kde má k dispozici boudu pod přístřeškem. Ale ona je raději u dveří, kde si vyhrabala důlek a tam spí celou noc. Když byli opravdu velké mrazy, tak jsem ji sice zavřela do místnosti, ale doslova násilím, protože není zvyklá být v domě. Ta bouda je po našem předchozím psovi, tak jsem si říkala, jestli tam nechce, protože ho tam cítí. Nebo se dokáže vyrovnat i s takovou zimou? Nerada bych jí ublížila, ale opravdu nikde jsem nenašla doporučení jak tyto psy umístit na zimu.
Pyreňáci jsou přírodní plemeno z hor, vybavené velmi hustou podsadou,která je chrání nejen proti extrémním mrazům ,ale také proti silnému větru otevřených horských oblastí. Jejich přirozeností je mít přehled nad chráněným územím, aby včas upozornili na škodnou blízko stáda. Stejné je to i dnes, pesani mají rádi přehled do všech stran Vaší zahrady,aby jim nic neuniklo. Pyreňáci si volí ideální místečko a to takové, kudy Vy nejčastěji chodíte ,aby byli s Vámi co nejčastěji. Můžete si to vyzkoušet, pokud máte do domu dva vchody, choďte chvíli do domu jen zadním vchodem a fenka se uvelebí před těmito dveřmi. Stejné je to při oplocování zahrady. Pokud fenku oddělíte od domu plotem, zaručeně bude ležet v místě branky.
Pyrenejský pes je velmi oddaný své rodině a nejraději by byl stále při Vás, i kdyby jste měli sebevětší pozemek.
Pro tyto psy je utrpením ,když jsou zavření v kotci a nemohou Vás chránit. Takto zavřený pes proknučí nebo proštěká celý den i noc, kotec všemožně ničí , ručkuje po pletivu, zdolá jakoukoli výšku. A stačí ho pustit a ihned usne na prahu Vašeho domu. Dovnitř nechce. Stačí ,aby párkrát byl v domě ,kde je teplo bez možnosti ochlazení břicha (beton, dlažba) a pes je za chvíli zpocený. Jeho hustá podsada se při delším pobytu v teple zapaří a její vlhkost je při následném pobytu venku příčinou nachlazení a psího kašle. Pes si reguluje teplotu převážně jen svým jazykem a výkyvy teplot domácího prostředí a venkovních mrazů jsou pro tělo náhlým šokem. Asi jako ,když se Vy při nachlazení rozkašlete ,když se změní teplo vzduchu (z bytu ven a naopak). Kdežto pes,který je celý den i noc venku se postupně přizpůsobuje snižování teploty a nevadí mu ani mrazy. Často leží ve sněhu na celém boku a je spokojený.
Pokud psovi mráz vadí ,instinktivně se zatočí do klubíčka a chrání si v kožichu tlapky, při obrovských mrazech i čenich.
Nejlepší co můžete udělat pro psa v zimě je dávat mu dostatek kvalitního krmení,aby měl na noc vždy plné bříško, často mu měnit vodu ,aby ji nepil velmi chladnou , nekřoupal led. Ve velkých mrazech chodit na klidnější procházky ,aby se pes nevracel uřícený s jazykem vyplazeným. Pravidelně kartáčovat jeho kožich,aby se mu netvořili tzv. cucky, které způsobují odumírání podsady a následné vypadávání po kusech. Předcházíte tím také přítomnosti cizopasníků,kteří psa obtěžují a oslabují. Udržovaná srst je hustá , dlouhá a plně chránící celé tělo psa.
Ve Vaší boudě fence nevadí pach předešlého psa, protože ona již má stejný pach jako Váš předešlý pes ,jako všechny věci kolem Vás.
Dobrman v boudě klidně spí, pyrenejská fenka si došla jen pro pamlsek
Fence vadí uzavřený prostor. V boudě jí chybí možnost přehledu nad okolím, možnost ihned zasáhnout v případě ,že by Vám hrozilo nebezpečí. Žádný z originál pyreňáků nepoužívá boudu.
(originál pyreňák je horský pes,který je zdravý, bez bolesti , sebevědomý ,bez narušené povahy,bez bázlivost. Bázlivého psa naopak z domu vůbec nedostanete, při příjezdu na výstavu jej nedostanete z Vašeho auta apod.)
Pokud chcete ,aby fenka Vaši boudu považovala za svůj domov, odstraňte přední stěnu boudy a
nechte ji
volnou nebo ji nahraďte plexisklem , střechu boudy udělejte rovnou a fenka bude lehávat nahoře na boudě. Z vnitřku boudy odstraňte veškeré zateplení (pyreňák se v zateplené boudě cítí stejně špatně jako ve vyhřátém domě), přední stěnu nasměrujte na dveře Vašeho domu, misky s vodou a krmením dávejte jen k boudě, kousací hračky, například z bůvolí kůže nebo telecí kost hoďte přímo do boudy. Fenka bude boudu alespoň navštěvovat ,možná si v ní někdy i odpočine. Pokud má pyrenejský pes možnost se při vánicích uvelebit pod přístřeškem ,kde je alespoň jedna pevná stěna nic jiného nepotřebuje.
Jeden smutný příklad.
9 letý pyrenejský pes ,celý život spokojený celoročně na zahradě. Poslední zimu při extrémních mrazech si majitel najednou uvědomil,že mu bude zima a jeho pelech i s miskami mu přestěhoval do sklepa , kam vede 10 schodů, dveře nechal otevřené. Pes do sklepa šel,aby se najedl, po jídle odpočíval, ale když zaslechl venku rámus, tak jak byl zvyklý vyběhl po schodech na zahradu, oštěkal kolemjdoucí a když byli pryč vrátil se do sklepa. Majitel neví ,kolikrát pes vyběhl v noci ven,ale ráno již psa našel na zahradě mrtvého s nafouklým břichem.Torzo žaludku.
Neposuzujte fenku podle toho zda Vám je zima. Nejlepší je ,když si fenku zkontrolujete oknem ,jak se chová na zahradě . Pokud si aktivně běhá po zahradě, zajímá se o věci kolem, dobře baští , má lesklou srst je i ve velké mrazu spokojená.
Jiná věc je pokud fena jen polehává, je apatická, má matnou,zježenou srst , kolem čenichu bílý pruh,u nosních dírek kapky. Potom má fena horečku a některé z respiračních onemocnění. Takto horský pes onemocní jen při nevhodném,střídavém pobytu tepla a zimy.
Pyrenejské psy chováme téměř 20 let a nikdy jsme neměli nastydlého psa.
Také jsme začínali s klasickými boudami, do kterých psi nikdy nešli, dále s rozlehlými boudami se schody,
na kterých všichni spokojeně spali,ale při jakémkoli rozruchu zapomněli na schody a skákali rovnou dolů. Vyzkoušeli jsme i boudy s přední průhlednou stěnou,ale to zase především mladí psi v zápalu hry
proráželi hlavou, použili jsme i tzv. týpí v domnění ,že nepolezou nahoru, ale ani to nevyšlo.
Nejvíce se nám osvědčili zahradní domky, kdy pesani nelezou na střechu a s otevřenou přední stěnou
je uvnitř příjemně v létě i v zimě.
Přesto je nejčastěji najdeme volně na zahradě, zapadané sněhem s namrzlými vousy.
Rozhodujeme se zda pořídit štěně s PP nebo bez PP. Samozřejmě je mi jasné, že pes bez PP má pravděpodobně asi výšší riziko nějakých zdravotních problémů či vad. Na druhou stranu jsem slyšel (špatná zkušenost kolegy i informace z médií), že i pes s PP může být ve skutečnosti pes zcela nevhodný k chovu, který by byl jinak bez PP. Na netu je nepřeberné množství nabídek štěňat s PP a když je člověk laik tak nic nepozná. Rozdíl s PP a bez je zejména pořizovací cena.
Psa si chceme pořídit pro radost, i jako hlídače, snad možná mít i jednou štěňata, ale rozhodně ne žádný velkochov. Takže zvažujeme i pořizovací cenu psa, ale na druhou stranu máme špatnou zkušenost , že jsme měly německého ovčáka bez PP, ale během roku a půl jsme zaplatily za zdravotní zákroky a péči psa několik tisíc, měl displazii a neustálé bolestivé problémy s klouby s výrůstky.
Rád bych uvítal váš názor zda si pořídit psa s PP nebo bez pro naše využití.A jaká je zhruba cena za štěně s PP, neboť na internetu v inzercích není téměř nikde uvedená cena. Je mi jasné , že štěňata od šampiona budou cenově asi někde jinde než je obvyklý průměr.
Štěně s PP a bez PP nemá rozdílnou pořizovací cenu. Ve výsledku za štěně bez PP zaplatíte v prvních měsících více než byla pořizovací cena za štěně s PP.
Když si při dnešních cenách spočítáte kolik stojí pravidelné odčervení obou rodičů, jejich kvalitní krmení, očkování, ošetření proti parazitům, čistící prostředky kolem psů, dovolená s novopočenou mámou a při péči o štěňata, dále kvalitní výživa kojící feny a štěňat, jejich odčervení, očkování, ošetření proti parazitům, čisté prostředí pro štěňata, energie na teplo pro štěňata, vyjde Vám ,že cena za kterou prodávájící bez PP prodává nepokryje tyto výdaje. V dnešní době si nikdo nemůže dovolit prodělávat, tak potom Vám vyjde,že prodávající musel někde náklady
snížit oproti potřebnému standardu,který štěňata vyžadují.
Pokud se jen trošku zamýšlíte nad zdravotní stránkou štěněte nebo nad tím jak bude vypadat, či se vůbec podobat Vašemu ideálu, rovnou zamítněte štěně bez PP, ale tím výběr nekončí. Musíte si prověřit více věcí.
1) Štěně ,které je ze spojení jenž nemá nárok na průkazy, je po rodičích, které nikdo neviděl , ať již odborník, rozhodčí nebo jiný chovatel nebo naopak viděl a špatně popsal. Je jen na majiteli zda si nechá zapsat výsledek výstavy.
Nemáte tedy žádný popis jejich vad, než slovo prodávajícího.
2) vzhledem k nízké prodejní ceně , prodávající nedělá zdravotní testy u rodičů, takže žádný přehled o jejich případném zdravotním zatížení.
3) nebo opak rodiče neprošli do chovu, protože mají pozitivní výsledky zdravotních testů, těžkou dysplazii,(nemocné kyčle). pozitivní luxaci pately, nemocná nebo již poškozená kolena, to stejné je u ramen OCD. Vyšetření ED neboli dysplazii kloubů je v chovu těchto plemen celkem neopodstatněné, tato plemena nejsou zatížená na dysplazii loktů. I pes dysplazie kyčlí čtvrtých stupnů může mít negativní dysplazii loktů a nic to na jeho onemocnění nemění. Bez léků , cvičení,plavání má pes velké bolesti při každém pohybu, chůzi i při samotném zvedání z místa.
4) vzhledem k tomu,že chovatelský řád zakazuje použití chovného jedince v produkci bezpapírových štěňat, prodávající bez PP si většinou rovnou pořídí psa a fenu, a tito jsou mezi sebou neustále spojováni, bez ohledu zda se jedná o příbuzné jedince nebo jedince,kteří si liniemi nesedí.
5) základ chovu bez PP je vždy na rodičích,kteří nemají dostatek společných vlastnostní se standardem plemene a proto by za běžných podmínek do chovu nebyli vpuštěni.
6) výmluvy prodávajícího ,že nemá čas na výstavy a uchovnění jsou neopodstatněné. Podmínky jsou dvojí, ve dvou klubech plemene.
Do chovu feně stačí jedna výstava a bonitace a rtg kyčlí. Udělat si čas na dvě akce a nechat udělat rtg snímek zabere minimum času. Benevolence do chovu je až do zatížení 3,/3 což jsou vlastně již nemocní psi. Takže pokud jedinec nemá úplně poškozené klouby, projde do chovu i postižený.I když i to není konec. Jsou i jedinci s výsledkem 3,/4 , kteří po půlročním přerentgenování mají zlepšení na skvělých! 2/2 nebo pes s výsledkem 3/1 , kterému se po pár dnech nemocná kyčel zlepšila na výsledek 2/2 , nevadí ,že se mu za stejný čas zhorčila ta druhá,že.
ve druhém klubu do chovu stačí pouhé hodnocení z výstavy bez titulu, což teoreticky může dostat každý průměrný jedinec. Když rozhodčí na výstavě neprohlédne přítomnost paspárků , dostane se oficiálně do chovu i jedince s vyřazující vadou. Naštěstí nikdy nenakryl. Do chovu by měl být rozhodující i charakter , tedy povaha horského psa, coby odpradávna impozantního elegána s vlastnostmi hlídače. Bohužel povaha je při uchovnění úplně opomíjená. Takže jak sám vidíte ,těmito podmínkami projde každý. Za celé léta chovu v Čechách neprošel pouze pes s chybějícím varletem.
V dřívějších dobách ve vrhu dostávalo průkazy jen 6 štěňat, ostatní byla bez PP nebo se utrácela. To již nyní neexistuje. Všechna štěňata ve vrhu dostanou průkaz původu, je to jejich součástí. U štěňat ,která již po narození vykazují vady vůči standardu by měl chovatel požádat klub o označení průkazu ,,nestandartní,,. U pyrenejských psů se jedná například o chybějící dvojité paspárky, nebo paspárky zakrnělé, u pyrenejských mastinů chybějící maska (znaky přes obě oči). Ale máte pravdu v tom,že to chovatelé nevyužívají .
Naopak ani nemrknou a vnutí Vám štěně se zjevnými vadami jako je chybějící pigment kolem očí (naslibují Vám cokoli ,že se to dotáhne) , na chybějící pigment na pyscích Vás ani neupozorní. Pigment se může dotáhnout ,ale nemusí. Prostě v čase odběru je to vada a tak by jste k tomu měl přistupovat pokud uvažujete o dalším chovu ,takovou fenku nebrat. Budete mít stejný problém až budete nabízet vlastní štěňata. Nedostatečný pigment je dědičný.
Ohledně ceny štěněte je stále stejná a to 15.000,-Kč bez ohledu na kvalitu.
My neuvádí cenu v inzerci ,protože nemáme pevnou cenu. Cenu stanovujeme podle kvality štěněte a jeho využití. Cena pěkného štěněte na chov a výstavy je 20.000,- Kč. Cena štěněte s nedostatkem je poloviční. (při chybějícím paspárku nebo zakranělých paspárcích je jedinec nestandartní) .
Cenu přizpůsobujeme i možnostem kupujících,dle jejich opravdového zájmu. Tedy ,když nejsou rozhodnutí zda časem budou mít vlastní štěňata,ale uvažují o nich, mohou zaplatit polovinu ceny při odběru ,a druhou až ,když opravdu sami odchovají, nebo je cena snížená při drobném nedostatku štěněte. Cena je nižší také ,když štěně splňuje všechny požadavky standardu, ale nám se třeba nelíbí, protože neodpovídá typem naší snaze linie mohutných, elegantních ,medvědích tvarů.
Našim štěňátkům se snažíme najít vhodné rodiny, občas vyhovíme prosbám o snížení ceny,ale i my se dokážeme splést v lidech. Zájemce ,který chtěl štěně levněji pro svých 5 dětí,které s ním budou soutěžit, jej obratem prodal za dvojnásobek, Ti co se dušují,že chtějí jen kamaráda, již po týdnu Vás urgují o rodokmen a sjíždějí všechny výstavy, nebo v 6 měsících zjišťují podmínky k uchovnění a vlastním štěňatům, či si stěžují na výskyt dysplazie po zdravých rodičích,když psa krmili granulemi z hypermarketu.
Přesto je mezi lidmi více těch poctivých , proto nemáme pevnou cenu za štěně.
Takže rada pro Váš výběr.Sledujte 3 pravidla. Zdravotní stránku, vzhled a povahu. Zdravotní stránka: U plemene pyrenejský horský pes je mnoho chovných jedinců zdravých, takže rovnou zavrhnout ty s dysplazií (nedejte na inzeráty i o výsledku dysplazie jsou údaje někdy nepravdivé, požádejte chovatele o oficiální výsledek,pokud jej nemají zveřejněn na stránkách). Důležité je i vyšetření kolen, předcházení problému s PL - neboli postižením kolen. Bohužel když se projeví,tak řešením je již jen nákladná operace ,většinou obou nohou. V Čechách musela být utracená štěňata ,která neměla kolena vůbec. Takovéto informace chovatelé tají, proto při neznalosti linií ,je pro Vás jedinou jistotou vyšetření rodičů a výsledky vyšetření jejich odchovů. Při výběru štěněte sledujte v jakém stavu jsou dospělí psi ,zda nekulhají, nebo zda nekulhají štěňata. Výmysly typu štěně zrovna špatně šláplo rovnou zavrhněte. Samozřejmě může se to stát, ale takové štěně je ihned umístěné doma , v klidu pod léky proti zánětu a bolesti a rozhodně by nebylo venku s ostatními. Všímejte si postavení končetin, pokud má štěně již při odběru rozbíhavý postoj , je to špatný základ pro zdravý pohyb a utváření kyčlí.
Rozbíhavý postoj je zděděný po rodiči, může být způsoben i špatným umístěním štěňat. Štěně ani dospívající pes nepatří na dlažbu, kluzké plochy. Při udržení stability těla si pomáhá rozšířeným postojem, kůstky se při růstu fixují a špatný postoj se upevní.
Další blud , špatný postoj štěněte se srovná sám ,jak nohy porostou. Zdravé štěně nemá žádný důvod vybočování nohou a končetiny má rovné již od počátku, tedy i v čase odběru.
Vzhled: Když Vám jsou při odběru představeni rodiče, Vaše štěně bude jejich kopií, s detaily více podobnými matce nebo otce, například oči,
tvar hlavy, uší, ocas,ale celkově bude stejné. Takže ,když bude mít matka úzkou hlavu, úzký čenich, nevěřte řečem, že z malé bílé kuličky vyroste úplně jiný pes se širokým čenichem, jen proto ,že jej nyní má buclatý. Stejně jako se vytahují štěněti končetiny, stejně tak roste čenich,ale do tvaru rodičů. Rovněž chrtí typ , tedy úzká hlava, úzký hrudník, křehké tělo, tenké nohy se Vám nezmění i když jej budete kvalitně a vydatně krmit. Také zbarvení. Ne všechny fleky zmizí. U černých linií, znaky nezmizí, u bílých jedinců nikdy není stoprocentní pigment, a i u nich se později mohou objevit znaky. Nerovnoměrné fleky na čenichu nejsou elegantní a na výstavách s nimi nepochodíte. Když si pořídíte pěkné štěně ,které je z vrhu flekatých sourozenců, potomci Vašeho štěněte budou mít také nevzhledné fleky.
Bohužel už jsme v Čechách slyšeli i obrovskou nehoráznost ,že každé štěně s průkazem bude chovné. Je to velká lež. Toto platí například v Maďarsku, kde štěně ,které dostane průkaz nemusí splnit žádné podmínky do chovu, ale ne v Čechách. Když vidíte, jakých lží jsou chovatelé schopní, je jen na Vás prověřit si co Vám ze štěněte vyroste.
Povaha: Povaha je velmi důležitá . Tu neodstraníte žádnou operací, žádnými následnými penězi. Není nic ošklivějšího než bázlivý ,velký pes,se kterým se stydíte kamkoli jít. každý nový den, každá nová zkušenost je pro něj nápor na psychiku. V praxi to došlo i tak daleko,že bázlivý pes napadl jiného vlastního psa i vlastní rodinu. Vyvarujte se rovnou inzerátů typu psi s jemnou povahou, klidnou povahou. Pyrenejský pes nesmí být bázlivý,jemný, nevyrovnaný. Chov na povahově narušených jedincích je FCI zakázaný. Pes s ocasem pod břichem nebudí dojem hlídacího psa, bázlivost mu brání v ochraně jeho rodiny, protože on sám je první kdo strachy uteče. v chovu se bázlivost dědí téměř polovinou, to znamená ,že jedna bázlivá fena , dá základ 5 potomků v každém vrhu. Nehledě na to ,že štěňata se od počátku učí chováním své matky, takže ,když ona uteče před jakýmkoli divným zvukem ,oni prchnou taky a co víc berou to jako samozřejmost, protože tomu ,ještě psychicky nerozumí. V čase odběru množitelé fenu nadopují léky proti úzkosti , u štěňat řeknou ,že se lekat přestanou až se s Vámi seznámí. Chvíli se snažíte , zdá se Vám zlepšení, jenže následně přijde období puberty , 5-7 měsíců , psychický vývoj štěněte je dokončen a Vy naplno zjistíte ,že máte doma ustrašence. V horším případě se štěně bojí po celou dobu, jako smutný případ paní Brigitty ,která napsala do návštěvní knihy.
Takže na stránce www.cmku.cz , v sekci plemena -standardy si pod čislem II. stáhnete Standard pyrenejského horského psa, který je pro všechny závazný. Z něj se dočtete vady a nedostatky plemene.
Výběr štěně podle vzhledu si projděte ne inzeráty ,ale jednotlivé chov.stanice (v inzerátech jsou často použité i fotky z jiných stanic než vlastní, na webových stránkách někdy fotky štěňat také nenajdete ,jen na vyžádání emailem, aby si je jiný chovatel nepoznal, nebo proto, že nabízené 8 týdenní štěně má ve skutečnosti již 8 měsíců ). Vytypujte si stanice ,ve kterých se Vám dospěláci líbí a navštivte je. Přímo na místě se můžete seznámit s jednotlivými psy a vyžádat si k nahlédnutí originály vyšetření i skutečně dosažených titulů, ověřit si povahu psů, prohlédnout si prostředí ve kterém psi žijí. Nejde o to jestli jsou psi v bohaté rodině, či drahém zařízení, ale jestli jsou spokojení, (výběh s vysokým ostatným drátem či železnými bodáky svědčí o tom,že psi jsou neustále zavření a proto utíkají, plot přelézají ), jaký mají přístup k rodině, zda mohou běhat po zahradě nebo nesmí kvůli anglickému trávníku či záhonům téměř nikam, jak se chovají vedle svého majitele, zda mají radost z jeho přítomnosti nebo se jej lekají či vůbec neposlouchají.
Když naši pesani na výstavách běhají při nás na volno, jiným majitelům vstávají vlasty hrůzou, když si představí svého pyreňáka,že by se
uvolnil z vodítka, ihned by utekl a už by se nenašel.
Pesan bude součástí Vaší rodiny dlouhou řádku let, měl by jste zvolit správný výběr podle Vašich představ ne podle pořizovací ceny.
Pár ušetřených korun při koupi horšího štěněte nikdy již dalšími penězi v kvalitu nezměníte.
Je mi líto ,že se Vaše fenka bojí. Pro majitele není nic horšího než stále chránit velkého psa s ocasem pod nohami , pro bázlivého psa je horor každý nový den. Pro zjištění důvodu bázlivosti je potřeba vědět více informací.
Zda je bázlivost vrozená je možné odvodit z rodokmenu štěněte , z jakých je předků. Ač se snaží někteří chovatelé bázlivost tajit , chování psa se nedá zakrýt žádnou kosmetickou operací. Bázlivost po rodičích se ve vrhu dědí ze 40 %, to znamená ,že jedna bázlivá fena má ve vrhu minimálně 4 vrozeně bázlivé potomky, ostatní štěňata mohou být v pohodě, ale také se bázlivosti mohou naučit, protože každé štěně ve svém chování kopíruje svoji matku jako učitelku. Její chování považuje za přirozené a správné a tak ,když uteče fena před nezvyklým zvukem , štěně uteče také.
Odsoudit chovatele za to ,že štěňatům ubližoval nemůžete bez důkazů. Pokud se ve vrhu bálo abnormálně jedno štěně a ostatní normálně komunikovala s chovatelem, potom jeho péče o štěňata byla v pořádku. Kdyby chovatel štěňatům ubližoval, žádné z nich by k němu nechtělo jít. I kdyby ubližoval jen některému, ostatní by si spojili pláč štěněte s přítomností člověka a bála by se jej také. Jediné co by mohl chovatel zanedbat vzhledem k tomu,že štěněti bylo již 14 týdnů je jeho následná socializace, tedy to ,že štěně v čase vnímání neseznámil se světem mimo stanici. Ideální čas odběru štěňat je 7-8 týdnů věku. V tomto čase je štěně připravené začít se učit nové věci, poznávat nové okolí a tak rozvíjet svůj mozek. Pokud mu v tomto čase postupně nepodáváte nové informace, jeho psychický vývoj se zastaví. A následná změna majitele, prostředí, návyků, krmení a spousta neznámých věcí štěně překvapí a každé na to zareaguje po svém. Ve věku 14 týdnů by již štěně mělo být běžně zvyklé na obojek, procházky, svoje jméno ,přivolání, mělo by umět základy sedni, lehni apod . Štěňata u chovatele se pohybovala suverénně ,protože byla v jejich známém prostředí, cítila se ve stanici v bezpečí. Ale ,když jste je nepřipravené odvezli do tolika změn, byl to pro něj šok. Ale to jen v případě ,že se bálo od začátku, což píšete. Nelze na dálku křivdit chovateli pokud neudáte více podrobností. Pokud štěně bylo zvyklé na chození na vodítku, na hlazení cizích lidí, tak se mu chovatel vhodně věnoval.
Ohledně věku kdy se štěně bojí jde o to ,že štěně je schopné reálně chápat a dávat si věci do souvislostí až od své puberty ,tedy od 5- 7 měsíců. To najednou zjistíte ,že máte na dvoře opravdového ustrašence, přesto ,že zpočátku se jen občasně lekal nebo před něčím couvnul nebo se jako malé štěně při odběru ve stanici choval zcela normálně. Vrozeně bázlivé štěně se ve stereotypu stanice, stále při stejných pravidlech ,ve stejném prostředí může chovat zcela normálně , cítí se v bezpečí stále se opakujících věcí , v přítomnosti své mámy a sourozenců. Svět bere s nadhledem. Ale při rozvoji své psychiky si postupně začne svět uvědomovat reálně, začne jej brát vážně.
Vzhledem k věku Vaší fenky se sama od sebe již nezmění, naopak ve stejných kolejích se bázlivost bude ještě prohlubovat. Potřebuji více informací, jak se chováte Vy ,když se fenka bojí, zda s ní chodíte ven mimo zahradu, zda jezdíte i do vzdálenějšího prostředí, do rušného města,kde všude jste již s fenkou byla, zda fenka reaguje na dobrůtky, zda má někoho z rodiny nejraději, zda má psího kamaráda v okolí, jaké jsou nejhorší situace jejího strachu a naopak kdy se bojí nejméně. Reaguje fenka běžně na zvuky, na Vaše zavolání, má čisté uši bez zánětu ? Vidí dobře? Společně se vynasnažíme fence pomoci.
Dotaz: Povaha dobrý večer, byli jsme se podívat na výstavě pejsků,abychom viděli na živo pyrenejského psa ,který se nám velmi líbí z knížek. Bydlíme na konci vesnice a vedle jeho krásy a velikosti potřebujeme také hlídacího psa. Realitou jsme byli velmi zklamaní. Někteří psi se nás lekali, couvali před pohlazením , ocas měli úplně pod břichem strachy. pes ze st.Filipův dvůr
.
Jeden z majitelů nám říkal, že když si pro fenku přijel tak byla vykulená, ale nebála se. Jenže časem se začala bát a od půl roku se fenka bojí všeho mimo jejich vlastní zahrady.Jak tedy vybrat štěňátko, abychom doma neměli ustrašence ,kterého musíme hlídat mi? Děkuji za odpověď. Lenka
.
Odpověď.Doufám,že Vás pár špatných jedinců neodradí od pořízení pyrenejského psa , mělo by Vás jen motivovat k pečlivému výběru štěňátka tohoto nádherného plemene vzhledem i povahou. V první řadě jsou důležití rodiče štěňátka. V žádném případě nevěřte řečem,že když se matka bojí,štěňátko bude jiné po otci. Štěňátka se od narození učí podle své matky, chování matky považují za správné , pokud matka uteče strachy před neznámým zvukem ,štěňátka jí následují a připadá jim to normální. Vedle tohoto napodobování mají bázlivost také v genech od svých rodičů. V čase odběru štěňátka od matky jeho vnímání světa ještě není tak složité jako později ,především v době puberty , mezi 5 – 8 měsícem. Od tohoto času štěně vnímá všechny situace a informace jasněji, laicky řečeno začne je brát vážně. A tak se Vám štěně ,které se do tohoto času projevovalo jen nezájmem o okolí změní doslova před očima, pokud se mu v tomto čase dostatečně nevěnujete, procházky do různých prostředí, cestování na rozličná místa, procvičování základních povelů, setkání s více lidmi. Při dostatečné péči z něj budete mít hodného psa, bohužel nikdy z něj nebude hlídač. V případě ,že štěně v čase rozvoje nedostane pozitivní podněty , bude odkázáno jen samo na sebe, , může jeho strach přerůst v agresivní bázlivost. Bohužel tyto případy jsou ojedinělé ,ale v současnosti aktuální. Bázlivý pes zahnaný do úzkých je schopný v krajním případě kousnout člověka ,více případů je ,že svoji nevyrovnanost ventiluje proti jinému psovi , mnohdy menšímu, je jedno jestli pejska zná či nikoli. Tyto případy jsou nebezpečné, protože stisk velkých zubů v silných čelistech je pro psa menšího vzrůstu většinou smrtelný. Je to nezodpovědnost některých chovatelů, kteří chovají na bázlivých fenách a rozšiřují vadu dále a zabrání jim v tom jen nezájem o jejich bázlivé odchovy. Nedejte na něčí sliby ,že se štěně změní, věřte jen svému srdci a vezměte si takové štěně jaké chcete ,aby bylo v dospělosti. Veselé, temperamentní, zvídavé od stejně se chovajících rodičů. Jenesmysl ,že štěně je při odběru apatické, vystrašené z nového prostředí a stále spí. Přesně toto napovídala chovatelka novému majiteli a štěně bez pomoci na druhý den v novém domově uhynulo.Označení psa s ,, jemnou povahou ,, je stejné jako ,,pozor křehké,, bojím se.Děsivá je také skutečnost ,že na Moravě je chováno na agresivní feně, která se staví i proti vlastní rodině. Tato fena je agresivní od mládí, má to v genech. Stává se to jen velmi výjimečně a proto je ve standardu klausule ,že agresivita je vylučující z chovu , stejně jako bázlivost, ale vzhledem k tomu, že jedinci vstupující do chovu na základě jednoho posouzení na výstavě, projdou s jakoukoli vadou. Pes, který celý den jen leží na dvoře , v horším případě zavřený v kotci je ,,hloupý,, jeho mozek se nerozvíjí novými informace, novými poznatky, situacemi, zážitky. A zvláště u pasteveckého psa je to na škodu povahy. Pyrenejský pes odpradávna sloužil a pomáhal pastevci, byl součástí rodiny a veškerého dění , nemá rád nudu.Prvořadý výběr dobrých jedinců od pradávna popisuje závazný standard plemene, kdy do chovu byli vybíráni jedinci podle jejich vlastností hlídače, a schopností chránit svou rodinu. Používání hlídacích psů jako ochránců v bezpečnostní agentuře , při noční ochraně stadiónů, hřišť, stavenišť z nich nedělá zlé psy. Naopak. Je to jejich poslání, ke kterému byli vyšlechtěni.Psi rozvíjí své ochranitelské schopnosti, jsou šťastní ,že pomáhají člověku, následující jej , oznamují mu všechno podezřelé a cítí se být velmi užiteční. Když se vracejí domů z práce, jsou velmi mazliví a pyšní. Po odpočinku jsou zase první u auta, aby se už jelo do práce za novým dobrodružstvím. Vzhledem k podmínkám kde pracují (napří. prašná staveniště) se musejí pracovní psi častěji koupat a tak nemají tak dlouhou srst jako psi zavření celý den v bytě, ale naši pesani jsou šťastní a spokojení, veselí a temperamentní a v plné síle se dožívají úctyhodného věku 12-13 let. Ve službě využívají především svou mohutnost a hluboký štěkot ,kterým odradí na první pohled, v případě setkání se zlodějem jej povalí na zem a snaží se jej znehybnit. Pyrenejský pes není ani v těchto vypjatých situacích agresivní , jen chrání svého pána a mnohdy i sebe. Hlídá pouze formou ochranitele svěřeného prostoru a svého pána , (není agresivní jako třeba Kavkazák ) , jeho zásah je spíše zastrašující než fyzický. Bohužel zloději jsou agresivní a tak naši pesani často čelí opravdovým zbraním jako je nůž, kovová tyč či jed. CH.Dreamer po operacipesan CH.Dreamer bojoval o svůj život,když mu zloději rozsekli nožem celý čenichVedle toho ,že se všichni naši pesani střídají ve službě při hlídání, jsou to také kamarádi dětí, většina z nich soutěží v dětských soutěžích ,kde si cizí děti mění pesany mezi sebou ,
pyreňáčci jsou dobří ve sportovní soutěži Agility i obediencipesan Estekot de la Torre de Justonáš horský pes ICH.Monty Farma Štěkot zvítězil jako jediný v MISS PSÍCH MILÁČKŮ kde malou dcerku Michaelku poslouchal na pouhé posuňky rukou, je častý vítěz soutěží dítě a pes (věk dětí je mezi 6-8 let) a Juniorhandling- dětská ovladatelnostje 4 násobný šampion, Mezinárodní šampion krásy –INTERCHAMPION a také vynikají pracovní pes jako ostraha Autosalonu. ICH.Monty Farma Štěkot,HD 0/0, PL 0/0 Všichni naši svěřenci jsou výstavní šampioni absolvující mnoho výstav mezi spoustou lidí, kde se cítí velmi dobře. Za všech okolností, v různých místech se pohybují na volno, bez vodítka. (Bohužel k velkému úžasu jiných majitelů, .
Estekot a Spike s Vilíkem Estekot a mastinové
.
kterým vstávají vlasy na hlavě při představě ,že by jejich miláček utekl z vodítka a oni by jej už nenašli) . Všechno je jen Vaše volba a Váš zdravý rozum jaké štěňátko si vyberete.
.
Vážená paní,
Tyto informace jste měla hledat před výběrem štěňátka a oslovit chovatele,který již svá štěňátka čipuje a nestresuje je tetováním,které již většina zemí neuznává jako právoplatné označení zvířete.
Ano, je možné a nutné štěně dodatečně označit čipem přesto,že již má tetování.Do dvou let to bude jediný možný způsob označení zvířete a kdekoli Vás mohou požádat o kontrolu čipu. Již dnes při cestování ve většině zemí je povinné označení čipem s vystaveným europasem. Pokud s Vámi chovatel štěněte nekomunikuje,obraťte se na svého veterináře,který štěně čipem označí (na levé straně krku)a vystaví Vám o tom potvrzení,které Vám předá společně s Europasem. Ten slouží jako mezinárodní očkovací průkaz.
S Europasem již může štěně běžně cestovat, nepotřebujete před každou cestou či výstavou veterinární potvrzení. Dostačující je pravidelné očkování ,které je v Europase zapsáno.Váš veterinář nalepí do europasu nálepku s číslem čipu, ostatní nálepky předá Vám. Vy zašlete průkaz původu štěněte společně s nálepkou a veterinárním potvrzením na střešní organizaci ČMKU, Jankovcova 53/C, 170 00 Praha 7 se žádostí o zapsání čipového čísla. Oni Vám zaslanou nálepku dají do průkazu původu s razítkem a podpisem a vrátí Vám zpět.Potvrzení o čipování můžete předložit také na Vašem obecním či městském úřadě. většina úřadů podporuje označení psů a dává slevu na poplatcích či úplnou úlevu,ale to záleží na konkrétním úřadě.
.
DOTAZ : KRYCÍ PES .
Dobrý den, proč Vaši psi nekryjí potomky psa Cyro Mountain Almanach? děkuji za odpověď.Milan
.
ODPOVĚĎ: KRYCÍ PESI majitel psa může ovlivnit chov a to tím,že také on si vybírá vhodné feny pro svého psa. V Čechách je mnoho pěkných fen a je z čeho vybírat. A i majitel krycího psa by měl brát vážně a zodpovědně svůj přínos v chovu,aby mohl být pyšný na potomky svého psa. Všeobecně pokud je fena typově odlišná od standardu (nejčastěji úzká hlava, úzký dlouhý čenich, špatné postavení končetiny nebo je povahově bázlivá či přenáší vadu, jako je aktuální flekatost čenichu,nepigmentované skvrny není přínosem pro rozvoj chovu.Pyrenejský pes si zaslouží pečlivý výběr spojovaných jedinců,aby se co nejvíce podobal standardu,v jehož popisu je pěkným elegantním psem se zasněným pohledem. Při výběru je důležité znát nejen fenu,ale také její rodiče a sourozence,protože vady se mohou přenášet i ob jednu či dvě generace.Pokud je fena pěkná ,ale vadu mají sourozenci,nebo někdo z rodičů, ona bude pravděpodobný přenašeč a stejná vada se může projevit u jejích potomků a dalších pokolení.A to je škoda,když se tomu dalo předejít.Ukázka štěňat z různých vrhů psa Cyro.štěňata ze stanice Filipův dvůr
.
Dotaz: nemocné štěně Mám zájem o štěně Pyrenejského mastina. Rasa se mi velmi líbí,ale mám strach zda bude zdravé. Měl jsem štěně ze stanice Bohemia ,ale musel jsem jej nechat utratit ,protože nemohlo vůbec chodit. Nemělo vyvinuté klouby. Na webu jsou inzeráty nové stanice,ale matka je ze stejného chovu. Vaše štěňata jsou také spřízněná s tímto chovem? Pavel, Ostrava
.
Odpověď:V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ.Inzerovaná matka štěňat je postižená dysplazií vysokého stupně HD 4/3 a otec štěňat Benigno Valle de los Volcanosje také postižený HD 3/4, možno se podívat na oficiální veterinární web: http://decker.cz/dkk_molos.html . chovatelské řády praví jednoznačně, každý jedinec je oficiálně rentgenován jednou se záznamem v rodokmenu. Proti tomuto výsledku nikdy nebyl podán protest ,takže je oficiálně platný pro psa Benigno. Také otec Flority,HD 3/4 , pes Ašír má těžkou dysplazii 4/4 rovněž matka Baffy má dysplazii 4.stupně atd. do chovu se smí použít jedinec s maximální výsledkem HD 3/3 s tím,že jeho partner je negativní. CHOVATELSKÝ ŘÁD NA OCHRANU ZVÍŘAT jasně říká, že:SPOJOVÁNÍ DVOU POSTIŽENÝCH JEDINCŮ JE TÝRÁNÍ CHOVEM A NESMÍ K NĚMU DOJÍT ! Bludy typu, fenka si těžkou dysplazii uhnala běháním, jsou nesmyslné! Pokud jedinec pochází ze zdravých liniía je kvalitně krmen je malý důvod pro postižení. Fenka by musela být abnormálně přetěžována a velmišpatně živena, aby si sama takto poškodila klouby. Majitelka se tímto snaží krýt špatný výsledek,ale neuvažujejak tímto nesmyslem škodí. Noví zájemci o plemeno se dotazují, zda je pyrenejský pes opravdu takto labilní ,že s ním nemohou na procházky, na výlety či jej cvičit. JE TO NESMYSL. Pyrenejský pes je silné plemeno z hor a když má zdravý základ s radostí je součástí všech Vašich aktivit. Naši pesani od malinka jezdí po soutěžích, výstavách, na cvičiště,na výlety a ještě hlídají v bezpečnostní agentuře. Jsou neustále v pohybu. Zdraví je nejdůležitější, jen zdravý pes je šťastný pes. V Čechách i v zahraničí jsme viděli spoustu nemocných psů, celý vrh štěňat,která neměla vůbec vyvinuté kolena,čtyřměsíční jedince,kteří neměli kyčelní kloub či psy postižené těžkou dysplazií,kterým každý pohyb způsobovalobrovské bolesti.
.
NÁŠ CHOV je výběrový, nepříbuzný. Před krytím dlouho prověřujeme nejen rodiče ,ale také jejich předky a linie.Výstavní tituly jsou pěkné ,ale vždy je pro nás nejdůležitější zdravotní stránka ,ta se nedá oklamat.Dysplazie může být zděděná po rodičích , může se v chovu projevit i přes generaci ,tedy po prarodičích nebo také získaná vlivem špatné výživy či přetěžování. V prvním případě ,je výskyt nemocných jedinců v chovu ve větším počtu, ve druhém případě se vyskytují postižení jedinci jen výjimečně. Vždy je větší pravděpodobnost je ,že se zdravým rodičům ,narodí více zdravých potomků než postiženým rodičům, proto se jedinci s vysokým stupněm postižení nesmí v chovu použít. Ideální je spojení dvou zdravých rodičů nebo ,když již jeden z páru má postižení prvního stupně –to je jen náznak nebo druhého stupně ,to je slabé opotřebení ,vždy v takovém páru použít protějšek ,který je zdravý. Zvláště u obřích plemen dochází k opotřebení vlivem jejich mohutnosti a pohybu dříve a častěji než u středních psů. Proto je negativní výsledek u obřích plemen vzácností,které by se mělo využívat. Jedinci s nálezem do 2/2jsou v chovu také přínosem,ale vždy ve spojení s protějškem HD 0/0, stejně jako ve spojení páru,kdy jeden z nich není vyšetřený. Důležitá je také správná a kvalitní výživa štěněte od útlého věku a jeho nepřetěžování v čase fyzického vývoje.
dcera psa Benigno -Charlie Bohemia Vampirelli -VELMI DOBRÁ -Č.Budějovice
DOTAZ:HLEDÁNÍ KRYCÍHO PSADobrý den, chci se zeptat jak a podle čeho se vybírá dobrý krycí pes. Martina Odpověď:Vážená paní,Těší nás ,že se zajímáte o výběr krycího psa, že nejedete bez rozmyslu za nejbližším psem v okolí. Krycího psa pro Vaši fenu by jste měla vybírat podle několika kritérií. 1)Vhodnou nepříbuznost( příbuzností rodičů jen budete prohlubovat případnou vadu ,kterou některý z nich má.)2)Zdravotní stránka psa či jeho odchovů. Ideální je znát zdravotní výsledky psa i jeho sourozenců či potomků. ( vždy je lepší znát výsledek více jedinců z jeho linie, protože i postižení rodiče mohou mít náhodně zdravého potomka, který skrytou vadu může přenášet až v další generaci)3)Vždy znát vzhled alespoň obou rodičů krycího psa. Zase zde platí, že vzhledovou vadu rodičů krycí pes nemusí mít, ale jeho sourozenci či jeden z rodičů ano. Krycí pes může být vzhledově pěkný, ale nedokonalost zbarvení jednoho z jeho rodičů bude mít až některý z potomků Vámi vybraného psa,tedy některé z Vašich štěňat. 4)Pokud použijete v chovu například psa či fenu ,který má znak jen přes jedno oko, počítejte s tím, že i ve vrhu budou štěňata s tímto zbarvením. Je to velmi roztomilé a štěňátka si rádi vezmou zájemci jen pro radost, ale na výstavách se dává přednost symetricky zbarveným jedincům či bílým psům. V linii světlých rodičů tyto znaky vymizí do 4 měsíce věku, v ostatních liniích zůstanou. 5)Důležitý je také pigment čenichu, očních víček a sliznic. Rodiče s chybějícím pigmentem by v chovu neměli vůbec být, přesto se tam občas dostanou,když jsou třeba uchovnění jen na základě výstavy. Stačí tolerantní rozhodčí a pes s vadou je rázem chovný.
Momentálně jezdí po výstavách pes u kterého chybějící pigment na čenichu skrývají barvou. Když si rozhodčí pořádně čenich neprohlédne dá psovi titul, ale pozorný rozhodčí psa odbyde známkou ,,dobrá,,.
Bohužel žádná barva neodstraní genetiku a jeho potomci se narodí s depigmentovanými skvrnami.6) Velmi důležité jsou dvojité paspárky ,pevné ,připevněné kůstkami .Paspárky jsou prastarým plemenným znakem a tak se jejich přítomnost udržuje jako podmínka chovnosti. Na výstavě občas rozhodčí neprohlíží jejich přítomnost nebo kvalitu či vadu ohodnotí horší známkou ,například ,,velmi dobrá ,, nebo ,, výborná,, a jelikož to do chovu stačí ,malér je na světě. 7)Proto jsou výstavní tituly také jedním z kritérií při výběru psa. To ,že má pes titul ještě není známkou absolutní kvality. Championát může být oprávněný, pes je pěkný, elegantní a právem vítězí téměř na každé výstavě a nebo je titul tzv. ,,vyježděný,,. Pes v konkurenci ostatních získává špatné hodnocení,ale když se ocitne na výstavě sám, mnohdy získá čekatelství titulu. A tak jezdí po výstavách tak dlouho,až díky těmto náhodným výstavám je také Šampion.8)Na druhou stranu , bod ohledně výstav by jste měli řešit jen v případě ,kdy krycí pes je,, Šampion,, ,ale Vám se moc nelíbí. Důležitější je ,aby svým vzhledem, či temperamentem ,elegancí zaujal Vás. Aby se Vám natolik líbil, že si řeknete ,taková stejná štěňátka bych chtěla mít. Jsou případy , kdy majitelé psa z vynikající linie, nádherného vzhledu nemají čas jezdit po výstavách nebo mají pejska na ostrahu firmy či ovčího stáda. Pokud je takový pesan ze zdravé linie, může být vynikajícím psím tátou a výstavními tituly se mohou honosit až jeho potomci,kteří ve spojení s pěknou fenou budou ozdobou výstav. Takže výběr krycího pejska je vždy jen Vaší volbou. Zapomeňte na cizí rady, vnucování špičkového psa či počítání kilometrů na cestu za krycím psem. Řiďte se rozumem. Jakého pejska si vyberete ,takový budete mít odchov.
DOTAZ: INZERÁTY
Dobrý den,Můžete mi napsat co znamenají zkratky v inzerátech HD ,CH,JCH.a podobné. Je to důležité při výběru štěněte? Děkuji za vysvětlení. Milena Inzerát je nejčastější způsob nabízení štěňátek. Je velmi mnoho inzertních novin a časopisů, inzertních webů s předtištěnými formuláři pro zveřejnění, proto při úspěšném chovu se používá zkratek titulů a hodnocení , aby se ocenění vešlo do předtištěných kolonek. Nový majitel,který hledá jen kamaráda pro radost si pro štěňátko jede po shlédnutí inzerátu a telefonické domluvy s inzerentem, jemu tituly nic neřeknou. JCH- Juniorchampion , podrobněji to může být JCHCZ –Český junior šampion krásy , JCHKL –Junior šampion klubu ,CH –Šampion krásy –opět může být šampion klubu, Český šampion, polský šampion, slovenský atd.HD – dysplazie- 0/0 –je zdravý jedinec Ideální je používat jen zdravé jedince, ale v některých případech jiné kvality psa si zaslouží odchov i přes jejich lehkou dysplazii. Lze v chovu použít i jedince s HD 1 .což je jen náznak nebo odhad možného postižení či HD 2 –což je lehký stupeň a může označovat nejen dědičné zatížení ,ale také opotřebení váhou jedince či nadměrným přetěžováním při výcviku ,soutěžích, turistice atd. Protějškem postiženého jedince by měl být negativní partner. Jeden z klubů zastřešující pyrenejské psy povoluje do chovu i postižení 3. stupně, to je u plemene ,které má dostatek jedinců a jen pár odchovů ročně velmi špatné a vůbec by k takovému spojení nemělo dojít. V Čechách je mnoho zdravých jedinců, je z čeho vybírat pro rozvoj chovu a proto je absurdní jej od počátku zatěžovat ještě dysplazií. Pokud hledáte fenečku pro vlastní odchov štěňátek nebo úspěšného krycího psa, nestačí Vám data z inzerátu. Je nutné zjistit co nejvíce o chovateli a stanici ze které štěně pochází, projít si její prezentaci,kde jsou data o obou rodičích podrobně popsaná a doplněná fotografiemi obou rodičů i stanice ,kde štěňátka vyrůstají. Jako příklad náhodný inzerát: -CHS nabízí nepříbuzná, zdravá štěňata s PP ze špičkového spojení.otec úspěšný krycí pes,štěňata mají výborný exteriér .A pravda?Štěňata nejsou nepříbuzná, naopak jedná se o 10. vrh stejného otce, dokonce štěňata z opakovaného spojení stejné matky a stejného otce, takže velmi příbuzná štěňata,zdravá štěňata – štěně stejných rodičů z minulého spojení,které zůstalo ve stanici je postiženo dysplazií 3.stupně s PP –znamená ,že jsou s průkazem původu. To ,že štěně má průkaz původu bohužel v dnešní době neznamená,že odpovídá standardu. Jedinci jsou pouštěni do chovu na základě výstavy ,kdy mnohdy rozhodčí neprohlíží ani přítomnost dvojitých paspárků,což je plemenný znak. Špičkové spojení – to je spojení dvou velmi kvalitních rodičů,kteří mají úspěšné odchovy na výstavách i po zdravotní stránce, agresivita a vada exteriéru mezi ně opravdu nepatří.Úspěšný krycí pes- úspěšnost psa se hodnotí podle jeho výstavních výsledků, úspěšnost krycího psa podle úspěchů jeho odchovů, 6% vítězů z odchovu není úspěchem. Výborný exteriér – je vzhled jedince ,který odpovídá co nejvíce standardu. Úzký čenich,malá hlava, plochý hrudník a flekatostmezi ně nepatří. Uvádění nepravdivých údajů je krátkozraké a špatné, vady se z chovu odstraňují velmi dlouho ,majitelé příbuzných štěňatmusí na krytí vyjíždětdo zahraničí , na což většina nemá ani zkušenosti ani peníze , psi zde nemají uplatnění,protože jsou s fenami příbuzní . Noví majitelé při tomto zjištění jsouzklamaní a odrazení od dalšího chovu a tak je situace taková ,že u plemene pyrenejský horský pes,které běžně zapisuje 10 .řádných vrhů ročně je během posledních dvou měsíců narozeno 6 bezpapírových vrhů!V Čechách je bohužel stále přednější finanční stránka než kvalita chovu, nakrýt blízko a levně. A následně každý každémuvšechno chválí ,protože upozornění na nedostatky nebo špatný odchovje hned bráno jako pomluva. Je to nesmysl,vždy na to doplatí štěňata. Například opakující se nedostatek pigmentu (bez pigmentové skvrny na tlamě)v linii se dají z chovu odstranit ,nespojováním stejně postižených přenašečů,ale původce se těžko hledá, když chovatel zapře postižená štěňata. Například o spojení se zatíženým jedincem (lehkou dysplazií do HD 2) by se mělo všeobecně vědět, ne pro jejich pošpinění,ale pro budoucí chov ,aby narozená štěňátka byla v chovu použita s negativním jedincem. Tímto způsobem se rozvíjí chov, odstraňováním nedostatků, vylepšováním kvality, ne množením.
DOTAZ : STANICEDěkuji za odpověď. A podle čeho si vybrat chovnou stanici?Milena
Tak pro začátek , žádná stanice není chovná. Chovné může být jen zvíře, tedy v tomto případě chovná fena. Stanice je CHOVATELSKÁ. Ideální je vybrat si stanici podle jejích odchovů. Štěňátko si můžete vzít i ze stanice ,která očekává první vrh, pokud si důkladněji prověříte oba rodiče štěňat a jejich linie. Může se jednat o stejně kvalitní štěňata jako ze zavedené stanice, jen s tím ,že zatím nemáte možnost porovnat je s dospělákem ve stanici odchovaným. Při výběru stanice je vždy nejdůležitějším kritériem péče o štěňata. V jakých podmínkách vyrůstají, jak se jim chovatel věnuje, jak je zajištěna jejich veterinární péče- odčervení, očkování, odblešení, ošetřeníproti klíšťatům , výživa a socializace. V tomto jsou největší rozdíly nikoli ve velikosti stanice. Každý odchov mé své pro a proti ,každý chovatel se chová jinak ve stejné situaci.. Stejně dobře odchovaná mohou být štěňátka jedné feny v rodině jako štěňátka od několika fen ve stanici nebo naopak.Jediná fena – štěňata jsou odchována v bytě. Chovatel A- o fenu je řádně postaráno, štěňátka jsou v čistotě, termíny odčervení jsou pravidelně dodržovány,štěňátka jsou ve vhodném věku přemístěna na zahradu, povaha štěňat je rozvíjena, pokud jde také o správně vybrané spojení , jde o pěkný odchov. CHOVATEL B- o fenu je přehnaně pečováno, neustále je rušena ,nemá klid na odpočinek, štěňata jsou ji stále odebírána, místo desinfikováno, feně i štěňatům může být špatně z čistidel, fena je nesvá, že její pelíšek stále mění pach, štěňata nemají dostatek čerstvého vzduchu, neustále jsou rušena, stále omývána od krmiva,jsou oddělena od rušivých věcí venku, rozmazlována a přehnaně chráněna, tudíž nepřipravená na reálný život, nevhodně umístěna doma na dlažbě kde si kazí postavení končetin. Odchov ve stanici má také svá pro a proti.CHOVATEL A- o všechny feny je řádně postaráno, všechny mají dostatek volnosti, jsou v čistém, přirozeném prostředí, štěňátka mají dostatek podnětů pro svůj rozvoj na různém povrchu jako je tráva, kačírek,písek ,dřevo, stromy ,keře, suché místo pro odpočinek, mohou se mazlit s chovatelem a jeho rodinou, dětmi ,být přítomni realitě, kosení trávy, zvuku rádia ,hluku ostatních psů ,chodu běžného života, pravidelně dostávat dostatek a kvalitní krmení, veterinární péči. Ve stanici je velmi důležité dodržování veterinárních podmínek, pravidelné odklízení exkrementů, výměna podestýlky, kosení trávy, vakcinace , ošetření proti blechám a klíšťatům.
CHOVATEL B – feny jsou umístěny mimo rodinu, stále zavřené v malých kotcích, na dlažbě nebo betonu pro snadnější údržbu, krmeny nekvalitní stravou, štěňata jsou na stejném místě ,mimo ruch běžného života, kontakt s člověkem mají jen při krmení, odčervena jsou jen jednou a to v den očkování (to je velmi špatné), označena bolestivým tetováním, přesto ,že chovatel ví ,že budou muset být následně u majitelů označena ještě čipem.
CHOVATELSKÁ STANICE - běžná stanice ,která je téměř anonymní ,odchovy jsou přehlíženy pro jejich nezajímavost,nedostatky ,například popis jedné stanice ,jejíž odchov byl na letošní výstavě: ,,Dobrý den, dneska jsme byli v Ostravě, pokochat se nádhernými pesany a když jsme došli k pyrenejcům, byli jsme hodně zklamaní, to, co jsme viděli, zdaleka neodpovídalo naší představě velkých mohutných impozantních psů s nádhernou medvědí hlavou-protáhlé úzké čenichy, dlouhé nohy,úzký hrudník,v podstatě žirafí vzhled! ,,Toto hodnocení je velmi špatné pro plemeno a jeho budoucnost, lze jen doufat ,že se chovatel co nejdříve nad tím zamyslí a zlepší svůj chov.Ale stanice kde jsou neuváženě zvyšovány počty štěňat je nejhorší. Jejich různorodost je ničím nespojuje, doslova každý pes jiná ves. Je to ostuda a množitel si nezaslouží honosného názvu ,, chovatel,,.Bohužel v soutěžích chovatelských skupin často vítězili ti kdo měli v kruhu nejvíce jedinců bez ohledu na jejich ,,nekvalitu,, . Naštěstí nyní platí nová pravidla, že do soutěže je možné přihlásit nejvýše 5 jedinců a rozhodčí se tak mohou soustředitna souhru odchovů. Najdete nějaký společný znak?
.
CHOVATELSKÁ STANICE – kvalitní,úspěšná CHS je taková,která má chovatelský cíl.
Konkrétní představu o ideálním psu dle standardu a svůj chov plánuje a zlepšuje určeným směrem. Její odchovy poznáte
na první pohled, odchovanci se vyznačují stejným plemenným znakem , jedinci se velmi přibližují standardu.
Takové stanice v Čechách jsou,je z čeho vybírat. Nádherný tvar hlavy všech sourozenců Vás hned upoutá
Potvrzení versus zub
Dobrý den,
Chci se zeptat ,zda můžeme na výstavu s naším pejskem ,který si ulomil zub. Byli jsme se podívat na výstavě a viděli jsme pani,jak před prohlídkou zubů ukazovala rozhodčímu potvrzení o chybějícím zubu a pes následně získal ocenění. Máme pěknou fenku doma , ale kvůli zubu nechodíme na výstavy.
Odpověď:
S Vaší fenkou samozřejmě můžete na výstavy s ulomenou špičkou zubu, je čistě na rozhodnutí rozhodčího zda jedinci sníží známku posouzení či nikoli, ale v případě úplně chybějícího sporného zoubku, který určuje chudozubost by pes neměl dostat titul.
Prasklý zub je mnohdy méně rušivý element než vrstvy zubního kamene po celé čelisti . I za zubní kámen může být sníženo hodnocení , protože zuby mají být bílé a zdravé.
Zlomený zub může také zůstat zdravý, protože má schopnost se pomalu obrušováním uzavřít a nepropouštět vzduch,který způsobuje jeho zkažení. Stejně jako zuby opotřebované věkem. V těžším případě pomůže prasklému zubu také veterinář plombováním.
Ale zaplacené potvrzení,že se zub musel vytrhnout i s kořenem je stejně nesmyslný podvod jaký se používal v čase začátků kupírování, kdy vystavovatelé nosili hojně potvrzení ,že kvůli ušnímu zánětu museli být kupírovány obě uši.
Naštěstí je mnoho rozhodčích,kteří podobné potvrzení neuznávají a psa považují za chudozubého.
Tyto podvody se týkají jen zubů, které jsou problematické při vývoji a to malé zoubky za špičáky P1 či P2 ,a také zadních stoliček. Neobstojí ani tvrzení ,že v mládí pejsek P2 měl. Zaručeně se jednalo o přetrvávající mléčný zoubek.
A toto jsou jen výstavy. Představte si takovou lež v chovu. Kolik má jeden chudozubý pes potomků v jediném vrhu a v dalším a…….